Відмінності між версіями «UEFI.BiosSetup»

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук
(Реалізація)
Рядок 75: Рядок 75:
 
*Intel Itanium
 
*Intel Itanium
 
*IA- 32
 
*IA- 32
 +
 
Сумісність з ОС для платформи x86, яку вимагають для роботи інтерфейсу « legacy BIOS », досягається за допомогою модуля підтримки сумісності ( CSM ). CSM включає 16-бітну програму ( CSM16 ), реалізовану виробником BIOS, і шар, що зв'язує CSM16 з інструментарієм.
 
Сумісність з ОС для платформи x86, яку вимагають для роботи інтерфейсу « legacy BIOS », досягається за допомогою модуля підтримки сумісності ( CSM ). CSM включає 16-бітну програму ( CSM16 ), реалізовану виробником BIOS, і шар, що зв'язує CSM16 з інструментарієм.
 
Intel розробив еталонну реалізацію для інструментарію під кодовою назвою «Tiano». Tiano - повна, legacy-free реалізація ПО, що забезпечує підтримку EFI. Tiano не включає 16-бітну частину CSM, але забезпечує інтерфейси, необхідні для доповнень, що реалізуються виробниками BIOS. Intel не надає повну реалізацію Tiano для кінцевих користувачів.
 
Intel розробив еталонну реалізацію для інструментарію під кодовою назвою «Tiano». Tiano - повна, legacy-free реалізація ПО, що забезпечує підтримку EFI. Tiano не включає 16-бітну частину CSM, але забезпечує інтерфейси, необхідні для доповнень, що реалізуються виробниками BIOS. Intel не надає повну реалізацію Tiano для кінцевих користувачів.
  
 
+
Продукти, засновані на EFI, UEFI і специфікаціях інструментарію, доступні через незалежних виробників BIOS, наприклад:
 +
*American Megatrends (AMI)
 +
*Insyde Software
 +
Деякі реалізації виробників повністю засновані на Tiano, в той час як інші, відповідають специфікаціям, але не грунтуються на еталонній реалізації Intel.
  
 
==Чим може бути корисна UEFI?==
 
==Чим може бути корисна UEFI?==

Версія за 19:32, 4 січня 2014

Головна Список використаних джерел Список учасників НОП

Extensible Firmware Interface

Extensible Firmware Interface ( EFI ) - інтерфейс між операційною системою і мікропрограмами , керуючими низькорівневими функціями обладнання, його основне призначення : коректно ініціалізувати обладнання при включенні системи і передати управління завантажувача операційної системи. EFI призначений для заміни BIOS - інтерфейсу, який традиційно використовується всіма IBM PC - сумісними персональними комп'ютерами. Перша специфікація EFI була розроблена Intel, пізніше від першої назви відмовилися і остання версія стандарту носить назву Unified Extensible Firmware Interface ( UEFI ).

Процес завантаження ПК на основі UEFI

Extensible Firmware Interface1234.jpg

Залежно від конфігурації, UEFI або самостійно завантажує комп'ютер, або переходить в режим емуляції стандартного BIOS. Тільки після цього запускається менеджер завантаження Windows.

Сигнали

1 короткий Успішний POST
2 коротких
  • Виявлені незначні помилки
  • На екрані монітора з'являється пропозиція увійти в програму CMOS Setup Utility і виправити ситуацію
  • Перевірте надійність кріплення шлейфів в роз'ємах жорсткого диска і материнської плати
3 довгих Помилка контролера клавіатури
1 короткий 1 довгий Помилка оперативної пам'яті (RAM)
1 довгий 2 коротких Помилка відеокарти
1 довгий 3 коротких Помилка відеопам'яті
1 довгий 9 коротких Помилка при читанні ПЗП
Повторюваний короткий
  • Проблеми з блоком живлення
  • Проблеми з RAM
Повторюваний довгий Проблеми з RAM
Повторювана висока-низька частота Проблема з CPU
Неперервний Проблеми з блоком живлення

Що таке UEFI BIOS

Базові принципи роботи системної BIOS для настільних комп'ютерів були сформовані в далеких 80-их роках минулого століття. За минулі десятиліття комп'ютерна індустрія бурхливо розвивалася і за цей час постійно траплялися ситуації , коли нові моделі пристроїв виявлялися несумісними з певними версіями BIOS. Що б вирішувати ці проблеми , розробникам постійно доводилося модифікувати код базової системи вводу / виводу , але в підсумку цілий ряд програмних обмежень так і залишився незмінним з часів перших домашніх ПК. Така ситуація призвела до того , що BIOS в своєму класичному варіанті остаточно перестав задовольняти вимогам сучасного комп'ютерного заліза , заважаючи його поширенню в масовому секторі персоналок . Стало зрозуміло , що необхідно щось змінювати.

У 2011 році , із запуском у виробництво материнських плат для процесорів Intel покоління Sandy Bridge , які встановлювалися в роз'єм LGA1155 , отримувалося масове впровадження нового програмного інтерфейсу для початкового завантаження комп'ютера - UEFI .

Насправді перша версія даної альтернативи звичайному BIOS була розроблена і успішно використана компанією Intel в серверних системах ще наприкінці 90 -их років. Тоді , новий інтерфейс для початкового завантаження ПК називався EFI ( Extensible Firmware Interface ) , але вже в 2005 році його нова специфікація отримала назву UEFI ( Unified Extensible Firmware Interface ) . На сьогоднішній день ці дві абревіатури вважаються синонімами.

Як бачите , виробники системних плат не особливо поспішали переходити до нового стандарту , до останнього намагаючись удосконалювати традиційні варіації BIOS. Але очевидна відсталість цієї системи , включаючи її 16 -бітний інтерфейс, що не дала можливість використовувати більше 1 Мб адресного простору пам'яті , відсутність підтримки накопичувачів об'ємом більше 2 Тб та інші постійні нерозв'язні проблеми сумісності з новим обладнанням все ж стали серйозним аргументом для переходу на нове програмне рішення .

Які ж зміни приніс із собою новий завантажувальний інтерфейс , запропонований Intel і в чому його відмінності від BIOS ? Як і у випадку з BIOS , основним завданням UEFI є коректне визначення обладнання відразу після включення ПК і передача управління комп'ютером операційній системі . Але при цьому , зміни в UEFI настільки глибокі , що порівнювати її з BIOS було б просто некоректно .

BIOS - це практично незмінний програмний код , вшитий в спеціальну мікросхему і взаємодіє безпосередньо з комп'ютерним обладнанням за допомогою власних програмних засобів. Процедура завантаження комп'ютера за допомогою BIOS проста: відразу після включення комп'ютера проводиться перевірка обладнання та завантаження простих універсальних драйверів для основних апаратних компонентів. Після цього BIOS знаходить завантажувач операційної системи і його активує . Далі відбувається завантаження ОС.

Систему UEFI можна назвати прошарком між апаратними компонентами комп'ютера , з їх власними мікропрограмами - прошивками , і операційною системою , що дозволяє їй так само виконувати функції BIOS. Але на відміну від BIOS , UEFI являє собою модульний програмований інтерфейс, що включає тестові , робітники і завантажувальні сервіси , драйвери пристроїв , протоколи комунікацій , функціональні розширення і власну графічну оболонку , що робить його схожим на сильно полегшену операційну систему. При цьому користувальницький інтерфейс в UEFI сучасний, підтримує управління мишею і може бути локалізований на декілька мов , включаючи російську.

Переваги

  • Може працювати з дисками дуже великого обсягу.
  • Структури даних зберігаються на диску в двох місцях: на початку і в кінці диска. Це підвищує шанси на успішне відновлення інформації після апаратних збоїв або виявленні збійних секторів.
  • Для критично важливих даних обчислюються циклічні значення перевірок надмірності, що підвищує шанси на виявлення і коректне відновлення пошкодженої інформації.
  • Зберігає всі розділи в єдиній таблиці (яка резервується), тому немає необхідності використовувати розширені або логічні розділи.

Реалізація

Intel Platform Innovation Framework для EFI ( Інноваційний Інструментарій Intel ) - ряд специфікацій, розроблених Intel спільно з EFI. Якщо EFI визначає інтерфейс між ОС і firmware, то інструментарій визначає структури, використовувані для створення ПО на більш низькому рівні, ніж інтерфейс між ОС і firmware. Зокрема інструментарій включає всі кроки, необхідні для ініціалізації комп'ютера після включення. Ці внутрішні можливості вбудованого ПЗ не визначені як частина специфікації EFI, але включені в специфікацію ініціалізації платформи ( Platform Initialization Specification ), розроблену UEFI. Інструментарій був перевірений на платформах:

  • Intel XScale
  • Intel Itanium
  • IA- 32

Сумісність з ОС для платформи x86, яку вимагають для роботи інтерфейсу « legacy BIOS », досягається за допомогою модуля підтримки сумісності ( CSM ). CSM включає 16-бітну програму ( CSM16 ), реалізовану виробником BIOS, і шар, що зв'язує CSM16 з інструментарієм. Intel розробив еталонну реалізацію для інструментарію під кодовою назвою «Tiano». Tiano - повна, legacy-free реалізація ПО, що забезпечує підтримку EFI. Tiano не включає 16-бітну частину CSM, але забезпечує інтерфейси, необхідні для доповнень, що реалізуються виробниками BIOS. Intel не надає повну реалізацію Tiano для кінцевих користувачів.

Продукти, засновані на EFI, UEFI і специфікаціях інструментарію, доступні через незалежних виробників BIOS, наприклад:

  • American Megatrends (AMI)
  • Insyde Software

Деякі реалізації виробників повністю засновані на Tiano, в той час як інші, відповідають специфікаціям, але не грунтуються на еталонній реалізації Intel.

Чим може бути корисна UEFI?

EFI - це програмний інтерфейс, який працює між операційною системою і прошивкою платформи, що дозволяє замінити BIOS. Насправді, EFI досить складний, щоб можна було називати його схожим на власну ОС. Він не тільки пропонує підтримку драйверів, інтерфейсів і служб, але також має оболонку, в якій користувачі можуть виконувати додатки за допомогою інтерфейсу командного рядка.

EFI містить системну інформацію , організовану у вигляді таблиць , тут є завантажувальні і runtime - служби внутрішньої операційної системи. Завантажувальні служби включають ініціалізацію , файлові служби та інші подібні , а також текстові та графічні консолі користувача. Виконання -служби включають сервіси дати, часу і незалежній пам'яті . Для підтримки зв'язку між пристроями всі драйвери і компоненти EFI підтримують зв'язок через спеціальні протоколи . Драйвери теж дуже важливі , оскільки оточення пристроїв EFI ( EFI Byte Code , ЕДК ) , є незалежним від процесора , що забезпечує як ініціалізацію , так і роботу пристроїв ( за винятком специфічного для ОС " заліза" з особливими функціями та вимогами підтримки , наприклад , високою кінець відеокарт ) .

Минули часи, коли для старту різних операційних систем був потрібний певний завантажувач. EFI реалізує власний завантажувач, що відповідає за це завдання. У збирачів систем з'являються нові можливості, оскільки можна додавати розширення EFI з різною незалежній пам'яті. Це означає, що виробник ПК може використовувати материнську плату і платформу за бажанням споживача, додаючи при цьому додаткові системні функції через EFI, наприклад, через розділ на системному жорсткому диску або через завантажування в Інтернеті.

Оскільки функція ініціалізації платформи EFI (Platform Initialization, PI) пропонує режим сумісності Compatibility Support Mode (CSM), через який можна публікувати додаткові інтерфейси, можна надати і спадковий BIOS. Враховуючи переваги, швидка підтримка UEFI виявляється досить привабливою для виробників. Але сьогодні широка підтримка існує більше на папері.