Характерні особливості римської літератури. Етапи розвитку. Перші римські письменники.(Стороженко)

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук

Римська література

Колізей чи Амфітеатр Флавіїв

Латинська (Римська) література (лат. Litterae Latinae) — література, написана латинською мовою.

Виникла у Стародавньому Римі і найбільшого розквіту здобула одночасно з розквітом самого Риму у I столітті до н. е., що тривала до кризи Римської імперії у 3 столітті. Після розколу імперії на східну та західну, а також гоніння християнства на латинську літературу, під час якого було зруйновано Александрійську бібліотеку, література латинською мовою занепадає. Так само занепадає і латинська мова, яка зі знищенням у 476 році Західної Римської імперії втрачає усіх живих носіїв і стає мертвою.

Особливості

Три специфічні особливості римської літератури.

Першою відмітною рисою римської літератури в порівнянні з грецької і те, що це література набагато більш пізня і тому набагато більш зріла. Перші пам'ятники римської літератури ставляться до III ст. до н. е.., в той час як перші письмові пам'ятки грецької літератури засвідчені у VIII ст. до н. е..

Отже, римська література виступає на світовій арені принаймні на 400-500 років пізніше грецької. Рим міг скористатися вже готовими результатами вікового розвитку грецької літератури, засвоїти їх досить швидко і грунтовно і створювати на цій основі вже свою власну, набагато більш зрілу й розвинену літературу. З самого початку розвитку римської літератури відчувається сильне грецький вплив.

Другою особливістю римської літератури є те, що вона виникає і розцвітає в той період історії античності, який Греції вже часом занепаду. Це був період еллінізму, тому й говорять про загальний елліністичних-римському періоді літератури та історії.

Еллінізм характеризується великим рабовласництвом, це створювало в області ідеології, з одного боку, риси універсалізму, а з іншого - риси крайнього індивідуалізму, з дуже великою диференціацією духовних здібностей людини. Отже, римська література є переважно література елліністична.

12.jpg

З цих особливостей літератури - більш пізнього її походження і її елліністичної природи - виступає ще третя особливість. Римська література відтворювала еллінізм надзвичайно інтенсивно, у великих і широких масштабах і в набагато більш драматичних, гарячих і гострих формах.

Точно так само, наприклад, «Енеїда» Вергілія, формально будучи наслідуванням Гомеру чи Аполлонію Родосскому, по суті своїй не порівняти з ними своїм драматизмом і трагізмом, своєю гостротою і нервозністю, своїм напруженим універсалізмом і пристрасним індивідуалізмом. Ніде в античній літературі не було такого тверезого аналізу дійсності, як у римському натуралізмі або в римських сатириків, хоча і натуралізм і сатира властиві і грецькій літературі. Але обидві ці особливості римської літератури - натуралізм і сатиричне зображення життя - настільки тут великі, що натуралістична сатира цілком може вважатися специфічно римським літературним жанром.

Нарешті, хоча талановитих і глибоких істориків у Греції було достатньо, тільки в Римі могли з'явитися такі історики, як Тацит, з таким гострим і проникливим аналізом історичного життя, з такою нещадною критикою імператорської епохи і з таким вільно-демократичним настроєм. Колосальні розміри Римської республіки і імперії, небувалий розмах і драматизм соціально-політичного життя Риму, незліченні війни, найтонша організація військової справи, продумана дипломатія і юриспруденція, тобто все те, чого вимагали величезні розміри Римської республіки і імперії в порівнянні з мініатюрною і роз'єднаною класичної Грецією, - все це наклало незгладимий відбиток на римську літературу і все це стало її національною специфікою.

Етапи розвитку

Існують різні підходи до періодизації римської літератури. В основному виділяють два основних етапи:

Перший етап - це література епохи Республіки. Він складається з трьох періодів

  • Перший - архаїчний, або долітературний; він представлений зразками фольклору.
  • Другий - рання римська література (Ш - перша половина II ст. До н.е.) відзначено появою перших римських письменників, що поклали початок найважливіших видах римської літератури. У цю епоху жили поети Лівій Андронік, Невій, Плавт, Енній, оратор Аппій Клавдій Сліпий і історик Квінт Фабій Піктор. З усіх перерахованих вище письменників повне уявлення можна скласти лише про одне - про Плавта, від якого до нас дійшло двадцять комедій.
  • Третій період - література періоду громадянських воєн (середина IIв. До н.е. - 30-і роки н.е.). У цей час творять майстра слова, які працювали в різних жанрах: оратор Цицерон і поет-лірик Катулл, історик Юлій Цезар і Лукрецій, творець філософського епосу «Про природу речей». Література цього періоду характеризується такими творами, які стали класичними не тільки у римській, а й у світовій літературі.


Другий етап - література епохи Імперії. Тут також можна виділити три періоди.

Перший Другий Третій
література «століття Августа», так званого «золотого століття». Він представлений сузір'ям блискучих імен, серед яких Вергілій, Горацій і Овідій.В цьому столітті активний розвиток отримує поезія, для якої характерні з одного боку, патріотичні теми, з іншого боку - любовні мотиви це час I ст. - Початок II століття н.е., «срібний вік», коли творили філософ і драматург Сенека, прозаїк Петроній, автор роману «Сатирикон», байкар Федр.

З одного боку, послеавгустовская епоха не випадково названа «срібним віком». Літератори, досить самобутні, в майстерності, масштабності, глибині поставлених проблем, поступаються своїм попередникам, таким, як Вергілій, Горацій і Овідій.

заключному періоді римської літератури, найпомітніша історична постать - Апулей, творець римського роману, автор знаменитого роману «Золотий осел».

· Перший - література «століття Августа», так званого «золотого століття». Він представлений сузір'ям блискучих імен, серед яких Вергілій, Горацій і Овідій.В цьому столітті активний розвиток отримує поезія, для якої характерні з одного боку, патріотичні теми, з іншого боку - любовні мотиви

· Другий період - це час I ст. - Початок II століття н.е., «срібний вік», коли творили філософ і драматург Сенека, прозаїк Петроній, автор роману «Сатирикон», байкар Федр. З одного боку, послеавгустовская епоха не випадково названа «срібним віком». Літератори, досить самобутні, в майстерності, масштабності, глибині поставлених проблем, поступаються своїм попередникам, таким, як Вергілій, Горацій і Овідій. З іншого ж боку вони характеризуються своїми безперечними досягненнями і своєрідністю. По-перше, письменники вже у меншій мірі залежні від грецького впливу, розвивають римські художні форми. Вони спираються не тільки на творіння еллінів, але й на досвід своїх попередників. По-друге, в літературі «срібного століття» політична проблематика відходить на другий план. Тепер, на відміну від епохи Республіки, втручання у політичну боротьбу було небезпечно. По-третє, зросла увага письменників до проблем етики, до поведінки людини. Це було закономірно, оскільки у той час громадяни відчували слабкість свого становища, непередбачуваність долі. По-четверте, в літературі отримав розвиток риторичний стиль, з'явилося пристрасть до пафосу, патетики, при порівняно неглибокому змісті. Художня проза набувала ритмічність, зближалася з поезією, її стиль ставав барвистим, пишним. Характерними для цього століття стають жанри міфологічної поеми і трагедії. По-п'яте, в літературі посилився інтерес до побуту, до приватного життя окремої людини, який віддалявся від державних і громадських справ. Ускладнюється мистецтво психологічної характеристики і портрета.

· У третьому, заключному періоді римської літератури, найпомітніша історична постать - Апулей, творець римського роману, автор знаменитого роману «Золотий осел».

У цілому ж, римська література, особливо в епоху Імперії, поступається грецької, в глибині естетичного аналізу і своєю масштабністю.

Перші римські письменники

Римська література виникає як література наслідувальна. Першим римським поетом був Лівій Андронік, який перевів на латинську мову «Одіссею».

За своїм походженням Лівії був грек з Тарента. У 272 р. його привезли до Риму як полоненого, потім він отримав звільнення і займався навчанням дітей свого патрона та інших аристократів. Переклад «Одіссеї» був виконаний Сатурнічні віршами. Мова його не відрізнявся витонченістю, і в ньому зустрічалися навіть словотворення, чужі латинської мови. Це було перше поетичний твір, написаний по-латині. У римських школах протягом довгих років навчалися з перекладу «Одіссеї», зробленому Андроник.

Лівій Андронік написав кілька комедій і трагедій, які представляли собою переклади або переробки грецьких творів.

За життя Лівія почалася поетична діяльність Гнея Невия (близько 274-204 рр..), Кампанского уродженця, якому належить епічний твір про першої Пунічної війни з коротким викладом попередньої римської історії.

Крім того, Невий написав кілька трагедій, і в числі їх такі, сюжетом для яких послужили римські оповіді.

Так як в трагедіях Невия виступали римляни, одягнені в урочистий костюм-тогу з пурпурною облямівкою, - твори ці називаються fabulae praetextae. Невій писав і комедії, в яких не приховував своїх демократичних переконань. В одній комедії він іронічно відгукнувся про всесильного тоді Сципіон Старшому; за адресою Метеллов він сказав: «Долею злий Метелли в Римі консули». За свої вірші Невий був посаджений у в'язницю і звільнений звідти лише завдяки заступництву народних трибунів. Тим не менше, йому довелося піти з Риму.

Після другої Пунічної війни з'явилися твори поета Еннія (239-169 рр..). Родом він був з Бруттія. Енній брав участь у другій Пунічної війни, після неї служив центуріоном на острові Сардинії, тут зустрівся з Катоном Старшим, який привіз його з собою до Риму. З цього часу Енній жив у Римі і займався викладанням і літературною працею. Енній отримав права римського громадянства і крутився серед знатних римлян; особливо близький він був до гуртка Сципионов.

Головним твором Еннія була «Літопис» («Annales»), але, крім того, він подібно своїм попередникам писав трагедії і комедії. Енній перший ввів у латинську літературу гекзаметр. Таким чином, грецькі віршовані розміри, засновані на певних чергуваннях довгих і коротких звуків , могли бути використані і для латинської поезії. Енній користувався славою і за життя, а після смерті шанувався як один з кращих поетів.

Від твору всіх трьох перерахованих поетів-Лівія, Андроніка, Невия і Еннія - до теперішнього часу дійшли лише уривки.

Джерела

Латинська (римська) література. Вікіпедія

Римська література

Періодизація римської літератури