Характерні особливості римської літератури. Етапи розвитку. Перші римські письменники.

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук

Римська література

Перші кроки римської художньої літератури пов'язані з поширенням у Римі грецької освіченості. Ранні римські письменники наслідували класичним зразкам грецької літератури, хоча ними були використані римські сюжети і деякі римські форми. Немає підстави заперечувати наявність усної римської поезії, яка виникла у віддалену епоху. Найбільш ранні форми поетичної творчості пов'язані, безсумнівно, з культом. Так виник релігійний гімн, священна пісня (carmen), зразком якої дійшла до нас пісня Салієв. Це найдавніша пам'ятка італийского вільного віршованого розміру, аналогії якому ми знаходимо в усній поезії інших народів.


Характерні особливості римської літератури

Виділяють три специфічні особливості римської літератури.

  • Першою відмінною рисою римської літератури в порівнянні з грецькою є те, що це література набагато більш пізня і тому набагато більш зріла. Перші пам'ятки римської літератури датуються III ст. до н. е.., в той час як перші письмові пам'ятки грецької літератури засвідчені у VIII ст. до н. е..

Отже, римська література виступає на світовій арені принаймні на 400-500 років пізніше грецької. Рим міг скористатися вже готовими результатами вікового розвитку грецької літератури, засвоїти їх досить швидко і грунтовно і створювати на цій основі вже свою власну, набагато більш зрілу й розвинену літературу. З самого початку розвитку римської літератури відчувається сильний грецький вплив.

  • Другою особливістю римської літератури є те, що вона виникає і розцвітає в той період історії античності, який для Греції вже є часом занепаду. Це був період еллінізму, тому й говорять про загальний елліністично-римськомий період літератури та історії.

Еллінізм характеризується великим рабовласництвом, це створювало в області ідеології, з одного боку, з рисами універсалізму, а з іншого - з рисами крайнього індивідуалізму, з дуже великою диференціацією духовних здібностей людини. Отже, римська література є переважно література елліністична.

  • Третя особливість є більш пізнього походження і елліністичної природи. Римська література відтворювала еллінізм надзвичайно інтенсивно, у великих і широких масштабах і в набагато більш драматичних, гарячих і гострих формах. Так, наприклад, комедії Плавта і Теренція, хоча формально і є наслідуванням новоантичної комедії, наприклад Менандру, але їх натуралізм і твереза ​​оцінка життя, їх використання навколишнього побуту і драматизм їх змісту є особливістю саме римської літератури.

Так само, наприклад, «Енеїду» Вергілія, яка формально є наслідуванням Гомера чи Аполлонія Родоського, по суті не можна порівняти з ними за рівнем драматизму і трагізму, гостроти і нервозності, напруженим універсалізмом і пристрасним індивідуалізмом. Ніде в античній літературі не було такого тверезого аналізу дійсності, як у римському натуралізмі або в римських сатириків, хоча і натуралізм і сатира властиві грецькій літературі. Але обидві ці особливості римської літератури - натуралізм і сатиричне зображення життя - настільки тут великі, що натуралістична сатира цілком може вважатися специфічно римським літературним жанром.

Нарешті, хоча талановитих і глибоких істориків у Греції було достатньо, тільки в Римі могли з'явитися такі історики, як Тацит, з таким гострим і проникливим аналізом історичного життя, з такою нещадною критикою імператорської епохи і з таким вільно-демократичним настроєм. Колосальні розміри Римської республіки і імперії, небувалий розмах і драматизм соціально-політичного життя Риму, незліченні війни, найтонша організація військової справи, продумана дипломатія і юриспруденція, тобто все те, чого вимагали величезні розміри Римської республіки і імперії в порівнянні з мініатюрною і роз'єднаною класичної Грецією, - все це наклало незгладимий відбиток на римську літературу і все це стало її національною специфікою.