Навчальний курс "Інформаційно-комунікаційні технології у політології" (для ІІІ курсу)

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук


Назва курсу

Інформаційно-комунікаційні технології у політології


Освітньо-кваліфікаційний рівень: Бакалавр

Напрям підготовки,спеціальність:

Факультет історії та права

Шифр галузі: 05

Галузь знань: Соціальні та поведінкові науки

Спеціальність: 052 "Політологія"Автор курсу

Копотій Вікторія Володимирівна


Учасники

Сторінка координування курсу "ІКТ у політології" (для ІІІ курсу)

Вхідне опитування
Зміст курсу

Політичний атлас Інфографіка.png

Завдання для лабораторних робіт та самостійного опрацювання

Навчальний проект "Політичний атлас"

Основна мета навчального проекту "Політичний атлас" – здійснити комплексний порівняльний аналіз 192 країн світу, розробити по можливості класифікацію та здійснити аналіз динаміки структур світової політики.

У сучасному світі є 192 суверенні держави. Всі вони є членами ООН й в цьому сенсі належать щодо одного світового "клубу". При цьому кожна із країн має тільки їй притаманні особливості, займає особливе місце у взаємопов'язаній глобальній співдружності. Всі країни унікальні за своїми політичними та іншим характеристиками, перебувають на різних етапах розвитку, вирішуючи власні специфічні національні завдання.

Із даного приводу у проекті й ставляться питання: як і за якими критеріями порівнювати між собою такі унікальні явища світової політики, як сучасні країни; як у порівнянні країн сьогоднішнього світу враховувати особливості їхньої історії та культури, рівні, етапи та траєкторії суспільно-політичного розвитку і їх національні пріоритети; чи можна за єдиними критеріями порівнювати, наприклад, рівні демократичного розвитку сьогоднішньої Великобританії і якої-небудь нової країни, лише приступившої щодо будівництва демократичних інститутів та практик; чи можна порівнювати, на перший погляд, непорівнювані США і Бенін, Нідерланди та Тувалу, Туркменістан й Сан-Марино; як забезпечити наукову строгість аналізу; яку роль кількісні методи можуть грати в порівняльному аналізі політичних систем і політичних режимів сучасних країн; як же виділити ті ключові чинники, які значимим чином впливають на становище національних політій у структурі їх взаємозв'язків.

Завдання для участі у навчальному проекті "Політичний атлас"

У процесі вивчення курсу студент проводить дослідження у рамках проекту “Політичний атлас” і публікує результати у різноманітних веб-ресурсах:

 1. Продумати тему для власного дослідження, яке буде проводиться у рамках навчального проекту “Політичний атлас”.
 2. Створити і заповнити вікі-статтю до проекту “Політичний атлас” (на Вікі-КДПУ) за допомогою вікі-шаблона Шаблон:Стаття проекту "Політичний атлас".
 3. Створити текстовий документ Проект "Політичний атлас" за (Шаблон опису). Посилання на документ розмістити у власній сторінці до проекту.
 4. Створити календар проведення дослідження у Google Календар.
 5. Підготувати опитувальник або анкету (до 5 запитань) для визначення суспільної думки (Google Форма).
 6. Створити блог або власний сайт, у якому опублікувати результати власного дослідження, розмістити посилання на документи та матеріали (Blogger або WordPress).
 7. Перевірити власну вікі-статтю та матеріали на сайті на плагіат.
 8. Для ознайомлення із результатами дослідження підготувати "Публікацію" (буклет, брошюра, інфографіка тощо) засобами http://canva.com.
 9. Для публічного захисту підготувати мультимедійну презентацію (4-8 слайдів) власного дослідження і опублікувати посилання неї (GoogleДиск, Slideshare, Prezi тощо).
 10. Матеріали дослідження оформити у вигляді текстового документу із змістом списком літератури, які створені автоматично.

Шкала оцінюванняЗавдання до теми "Технології Вікі-Вікі"

Служба Вікі-КДПУ

WikiKSPU.png

ВікіВікі (wikiwiki – походить з гавайської «швидко-швидко») – це гіпертекстове середовище, яке відносять до сервісів Веб 2.0, колекція взаємопов’язаних між собою текстових сторінок, до яких кожний зареєстрований користувач інтернету може вносити свої зміни (за виключенням певної кількості статичних веб-сторінок) або створити нову сторінку. Середовище ВікіВікі має переваги над іншими веб-ресурсами: можливість багатократно правити текст; облік змін, що були внесені до змісту сторінки, та можливість повернутися до попередньої версії; сторінка обговорень до кожної статті, де відвідувач може залишити свої коментарі.

Вікіпедія – це відкрита багатомовна онлайнова енциклопедія, що побудована на Вікі-технології. Ця технологія дозволяє кожному користувачеві Інтернету вносити свої зміни до змісту будь-якої сторінки (за виключенням певної кількості статичних веб-сторінок) або створити нову сторінку (наприклад, для поняття, яке ще не визначене). Англомовна Вікіпедія – це найбільш повна енциклопедія у світі, що охоплює усі галузі знання. Вікіпедія є дуже динамічним проектом, щодня тисячі статей змінюються мільйонами користувачів по всьому світу, забезпечуючи виключну актуальність інформаційного змісту цієї енциклопедії.

Інструменти Вікі-середовища застосовуються з різною метою: як персональний інформаційний менеджер; як засіб організації спільної роботи над колективними проектами; як колективна електронна дошка, на якій може писати ціла група; як база даних – сховище колективного досвіду. Також середовище Вікі-Вікі широко використовують у дистанційній формі навчання, для організації позакласної й позашкільної роботи зі школярами, створюють на цій платформі енциклопедії, посібники, підручники тощо.

Отсканированный документ-3.jpg

У Кіровоградському державному педагогічному університеті теж функціонує вікі-сайт Вікі-КДПУ (http://wiki.kspu.kr.ua), для реалізації якого була обрана платформа на базі вільного серверного програмного забезпечення MediaWiki.

ВікіОсвіта – мережеве об'єднання учасників навчально-виховного процесу для:

 • спільного створення зібрання сучасних, безкоштовних, вільно розповсюджуваних освітніх ресурсів;
 • опанування нових інформаційних технологій;
 • опанування нових організаційних форм навчальної діяльності.


Інформаційні ресурси

 1. Болілий В.О. Розробка дистанційних курсів засобами Вікі-КДПУ, Хмарка-КДПУ і Moodle-КДПУ. Частина І. Вікі-КДПУ і Хмарка-КДПУ: Навчальний посібник для учасників довгострокового підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників / Болілий В.О., Копотій В.В. – Кіровоград: РВВ КДПУ ім. В. Винниченка, 2015. – 44 с.
 2. Болілий В.О. Вікі-КДПУ. Довідник користувача: Навчальний посібник / Болілий В.О., Копотій В.В., Іванова Л.В. – Кіровоград: РВВ КДПУ ім. В. Винниченка, 2015. – 26 с.
 3. Болілий В.О. Вікі-портал як складова відкритого освітнього середовища сучасного університету / В.О. Болілий, В.В. Копотій // Відкрите освітнє е-середовище сучасного університету: зб. наук. праць / [редкол: Н.В. Морзе, Р.К. Махачашвілі, О.П. Буйницька; за заг. ред. Н.В. Морзе]; Київ. ун-т ім. Б. Грінченка. – Київ. ун-т ім. Б. Грінченка, 2015. – С. 12-29. – Режим доступу: http://openedu.kubg.edu.ua/journal/index.php/openedu/article/view/1#.VlRpG4Sli1F
 4. Болілий В.О. Відкриті вікі-курси в освітньому процесі сучасного університету / В.О. Болілий, В.В. Копотій // Наукові записки. – Випуск 9. – Серія: Проблеми методики фізико-математичної і технологічної освіти. Частина 3. –Кіровоград: РВВ КДПУ ім. В. Винниченка, 2016. – С. 151-158


Завдання

 1. Переглянути Вікі-КДПУ (http://wiki.kspu.kr.ua). Знайти у розділі "Аудиторіум" Навчальний курс "Інформаційно-комунікаційні технології у політології" (для ІІІ курсу).
 2. Використовуючи кнопку Кнопка Увійти Вікі-КДПУ.png авторизуйтесь у системі Вікі-КДПУ. Для цього введіть логін і пароль.
 3. Після авторизації перейдіть у вікно налаштувань, уведіть адресу діючої електронної пошти та натисніть кнопку Зберегти. До Вашої поштової скрині буде відправлено листа із запитом підтвердження електронної поштової адреси.
 4. Після реєстрації у Вікі-середовищі автоматично створюється власна сторінка користувача (власний міні-сайт). Заповніть власну сторінку за шаблоном {{subst:Шаблон:Персональна сторінка}}. Надалі можна буде наповнювати цю сторінку іншими посиланнями на Ваші роботи.
 5. Вставте внутрішнє посилання на власну сторінку користувача на сторінку Сторінка координування курсу "ІКТ у політології" (для ІІІ курсу). Приклад посилання [[Користувач:1068903| Бодня Людмила Володимирівна]]. Зверніть увагу, що назва власної сторінки користувача складається з службового слова Користувач: та Імені користувача (логіна) у системі Вікі-КДПУ.
 6. На власній сторінці користувача у розділі Про себе створити внутрішнє посилання на сторінку своєї групи, а у розділі Навчальні курси та Проекти в яких беру участь – на сторінку нашого курсу Навчальний курс "Інформаційно-комунікаційні технології у політології" (для ІІІ курсу).
 7. На власній сторінці користувача у розділі Мої роботи створити внутрішнє посилання на нову статтю. У назві статті вказати прізвище та ім'я виконавця. Наприклад, Стаття до проекту "Політичний атлас" (Прізвище, Ім'я). Заповнити нову статтю за шаблоном Шаблон:Стаття проекту "Політичний атлас".
 8. Дібрати тему для власної статті до проекту "Політичний атлас".

Увага! Усі довідкові матеріали про Вікі-розмітку тексту розміщені у розділі Довідка Вікі-КДПУ.
Завдання до теми "Хмарні технології"

Сервіси Google. Хмарка-КДПУ

Теоретичний матеріал


Календар Google - безкоштовна відкрита інтерактивна служба "Календар". За допомогою календаря Google простіше відстежити усі важливі життєві події - дні народження, збори, спортивні заходи, прийоми у лікарів - все в одному місці. За допомогою календаря Google можна легко призначати заходи і розсилати запрошення, надавати до них доступ друзям та колегам (чи зберігати тільки для особистого використання), а також знаходити заходи, що цікавлять Вас, в Інтернеті. Він допомагає привести справи в порядок.

Сервіс Диск Google дає можливість користувачам завантажувати, створювати й працювати з текстовими, табличними документами і презентаціями просто у вікні браузера. Документи можна форматувати і редагувати в режимі он-лайн, редагувати документи разом з іншими людьми, публікувати документі в Інтернеті для всіх користувачів у вигляді веб-сторінок або поміщати документи у свій блог.

Використовуючи цей сервіс, користувач не лише економить на офісному пакеті, а повністю перебудовує свою роботу з документами. Всі важливі документи, які бажано мати "під рукою", можна тепер зберігати в мережі, редагувати з будь-якого комп'ютера і легко і швидко відправляти електронною поштою. Але головне - це можливість спільної роботи з документами. Ці переваги дозволять по-новому організувати роботу у мережевому проекті.

Отсканированный документ-5.jpg

До 2014 року для збереження та обміну файлами в університеті користувалися хмарними сервісами Диск Google, iCloud, Dropbox тощо. Із вересня 2014 року на веб-сервері КДПУ розпочав свою роботу власний хмарний сервіс «Хмарка-КДПУ» (https://owncloud.kspu.kr.ua) на вільно розповсюджуваній платформі OwnCloud. Хмарне сховище надало інструменти для збереження, публікації й обміну інформаційними ресурсами із гнучкими налаштуваннями доступу через інтернет без ризику неправомірного втручання. Хмарка-КДПУ використовується для публікації навчально-методичних матеріалів у текстових форматах (PDF, DOC або ODF), аудіо- і відео-файлів на сторінках вікі-курсів у вигляді URL-посилань.


Інформаційні ресурси

 1. Болілий В.О. Хмарка-КДПУ. Довідник користувача: Навчальний посібник / Болілий В.О., Рєзіна О.В, Діхтяр М.Ю. – Кіровоград: РВВ КДПУ ім. В. Винниченка, 2015. – 48 с.
 2. Болілий В.О. Хмарне сховище навчального закладу на базі ВПЗ Owncloud / В.О. Болілий, В.В. Копотій // Матеріали VІI-ої Всеукраїнської науково-практичної конференції «Free and Open Source Software», Харків, 24-27 листопада 2015 р. – Харків: Харківський національний університет будівництва та архітектури, 2015. – С. 74.
 3. 15 невероятно полезных сервисов Google, о которых вы и не подозревалиЗавдання

 1. Зареєструватися у Google.
 2. Переглянути веб-ресурс Google Календар (https://www.google.com/calendar), завантажити зі сторінки Google.
 3. Налаштувати відправлення нагадувань на електронну пошту та мобільний телефон.
 4. Створити новий календар План роботи у проекті "Політичний атлас" та налаштувати вільний доступ для усіх користувачів. Наприклад, Календарь сетевого проекта "25-й кадр. Миф или реальность" за грудень 2007 року.
 5. Переглянути веб-ресурс Диск Google.
 6. Створити текстовий документ Проект "Політичний атлас" за шаблоном (Шаблон опису). Посилання на документ розмістити у власній сторінці до проекту.
 7. Переглянути приклади анкет і питальників: Опитування "Подорожі", Опитувальник, Анкета про парфуми та Опитування "Невербальне спілкування".
 8. Дібрати матеріал для власної анкети з проблеми дослідження (до 5 запитань).
 9. Створити опитувальник у Google Форми. Посилання розмістити у власній вікі-статті до проекту "Політичний атлас".
 10. Під час заняття створити колективну презентацію, у якій описати свою проблему дослідження.

1 група:https://docs.google.com/presentation/d/1Crz_RoRNnjhKkze7Vd7FMnP5ThGVPDJ0G6KgV6FEz2w/edit?usp=sharing


Завдання до теми "Сервіси для створення і збереження публікацій та презентацій"

Презентації. Публікації. Стрічка часу. Схеми і діаграми. Інфографіка

Інформаційні ресурси

 1. Slideshare - Соціальний сервіс, що дозволяє конвертувати презентації PowerPoint у формат Flash і призначений для зберігання й подальшого особистого, або спільного їхнього використання. Даний сервіс надає користувачеві можливість демонстрації своїх презентацій в онлайн-режимі. Додавання презентації здійснюється шляхом завантаження файлу з вашого комп'ютера (підтримуються формати PowerPoint, OpenOffice, Keynote або PDF). Подальшого редагування не передбачається. Відразу після розміщення матеріали стають доступними для перегляду іншими користувачами
 2. Prezi - Веб-сервіс, що дозволяє створювати мультимедійні презентації із нелінійною структурою. Інструкції для користувача можна знайти на сайті http://oPrezi.ru
 3. Canva - Соціальний сервіс, який дозволяє будь-якому користувачу інтернету легко створювати на базі вбудованих макетів буклети, інфографіку, електронні книги, документи, презентації й інформаційні бюлетні, а потім їх публікувати, розповсюджувати та спільно використовувати.
 4. Calameo - Соціальний сервіс, який дозволяє будь-якому користувачу інтернету легко публікувати, розповсюджувати та спільно використовувати електронні книги, документи, презентації, інформаційні бюлетні та інше.
 5. Сервіс для створення схем та діаграм у форматі PDF
 6. 9 сервісів для створення хронік (стрічки часу)
 7. Timelines, которые позволяют увидеть время
 8. Алексей Каптерев "Смерть от Power Point (и как от нее спастись)"
 9. Алексей Каптерев "Почему презентации так трудно делать"
 10. Як оформити презентацію


Завдання

Для представлення своїх результатів роботи у проекті "Політичний атлас" підготуйте:

 1. у Prezi.com мультимедійну презентацію (4-8 слайдів) і посилання розмістіть у власній статті до проекту;
 2. у Canva.com(або Visme) публікацію (буклет, флаер, брошуру, інфографіку тощо) і посилання розмістіть у власній статті до проекту.

Завдання до теми "Сайти і блоги"

Блоги. Сайти

Блоги

Блог - (англ. blog, від web log, "мережний журнал або щоденник подій") — це веб-сайт, основний вміст якого записи, що регулярно добавляються. Блог є специфічною формою організації спільноти користувачів навколо певного автора чи авторів блога.

Блоги розрізняють:

 • за тематикою: персональні (особисті) та тематичні блоги.
 • за типом змісту: фотоблог, підкастинг (podcasting, скорочення від iPod и broadcasting) - розміщується аудіо та відео матеріали, також RSS канал для плеєрів, відеолог (vlog, «video blog») - розміщуються відеофайли.
 • моблог «мобильный блог» - оновлення інформації здійснюється віддалено з мобільного трелефону або КПК.

Учасники можуть виконувати наступні дії:

 • писати власні повідомлення (пости);
 • читати повідомлення опубліковані іншими авторами;
 • коментувати повідомлення інших авторів; відповідати на коментарі;
 • зв'язувати повідомлення та коментарі за допомогою гіперпосилань тощо.

Інформаційні ресурси


Сайти

WordPress є програмним забезпеченням, яке ви можете використовувати для створення прекрасного сайту, блогу, чи програми. WordPress безкоштовний і безцінний одночасно (https://uk.wordpress.org/).

WordPress – CMS з відкритим вихідним кодом, поширювана під ліцензією GNU GPL. Написаний на PHP, в якості бази даних використовує MySQL. Сфера застосування – від блогів до досить складних новинних ресурсів і навіть інтернет-магазинів. Вбудована система тем і плагінів разом з вдалою архітектурою дозволяє конструювати практично будь-які проекти.

Найпростіший варіант створення сайту – це ресурс https://wordpress.com/ , інтерфейс якого перекладено на багато різних мов у тому числі російська і українська. Налаштувати мову інтерфейсу можна після реєстрації у розділі «Налаштування облікового запису» користувача.

Приклад сайту на wordpress


Завдання

Блоги

 1. Переглянути веб-ресурс для ведення щоденника Blogger (http://www.blogger.com). За бажанням, можна підібрати інший сервіс для ведення блогів, наприклад, WordPress тощо,
 2. Прочитати блог викладача (http://infsusp.blogspot.com). Написати до даного посту розгорнутий коментар (5-10 речень) і обов'язково підписатися (щоб викладач міг перевірити).
 3. Створити блог для власного навчального дослідження, у якому розмістити: стислий опис проблеми, посилання на презентацію та інші дидактичні й методичні матеріали. У блозі повинно бути не менше 3-х дописів із посиланнями та ілюстраціями (бажано відеоматеріалами).

WordPress

 1. Ознайомтеся із прикладами сайтів побудованих засобами WordPress на https://uk.wordpress.org/:
 1. Зареєструйтеся на сайті https://wordpress.com/ і створіть новий сайт, на якому презентуйте свою курсову роботу (за схемою нижче).
 2. До користувачів сайту додайте викладача у ролі “Editor”.
 3. Результати роботи (посилання на сайт) розмістіть у власній вікі-статті.


Вимоги до оформлення сайту

WordPress задание ІКТ в політологіі 1.png Вимоги оґдо оформлення сайту Політичний атлас.png


Завдання до теми "Обробка великих документів засобами текстового процесора Libre Office Writer"

Обробка великих документів засобами текстового процесора Libre Office Writer

Завдання

 1. Підготувати чорновий варіант курсової роботи в електронному вигляді.
 2. При форматуванні цього документу повинні використовуватися вбудовані стилі (Заголовок 1 …). Налаштувати стилі Заголовок 1, Заголовок 2 та Заголовок 3.
 3. Зміст курсової роботи сформувати автоматично.
 4. До бази даних бібліографії додати 5 різних джерел.
 5. У тексті курсової роботи створити 5 посилань на відповідні джерела із бази даних бібліографії та у кінці документу згенерувати список бібліографії.
 6. Текстовий файл із курсовою роботою завантажити у Google Диск, посилання на нього розмістити на власній сторінці користувача у Вікі-КДПУ.

[ Тест: ІКТ в політології]

Ресурси

Рекомендована література

Базова

 1. Болілий В.О., Копотій В.В. Вікі-портал як складова відкритого освітнього середовища сучасного університету [Електронний ресурс] // Відкрите освітнє е-середовище сучасного. – Випуск 1– 2015. – С.1-14. – Режим доступу до ресурсу: http://openedu.kubg.edu.ua/journal/index.php/openedu/article/view/1#.VlRpG4Sli1F
 2. Болілий В.О., Копотій В.В. Інформаційно-комунікаційний простір Кіровоградського державного педагогічного університету // Науковий часопис НПУ імені М. П. Драгоманова. Серія № 2. Комп’ютерно-орієнтовані системи навчання: Зб. наук. праць /Редрада. – К.: НПУ імені М.П. Драгоманова, 2015. – № 15 (22). – C. 126-130.
 3. Болілий В.О., Копотій В.В., Іванова Л.В. Вікі-КДПУ. Довідник користувача: Навчальний посібник. – Кіровоград: РВВ КДПУ ім. В. Винниченка, 2015. – 26 с.
 4. Болілий В.О., Рєзіна О.В, Діхтяр М.Ю. Хмарка-КДПУ. Довідник користувача: Навчальний посібник. – Кіровоград: РВВ КДПУ ім. В. Винниченка, 2015. – 48 с.
 5. Гусев В.В. Менеджмент. Юнита 1: Основные теоретические концепции: Дистанц. обучение: Рабоч. учеб. /Современ. Гуманит. ун-т. – М., 2003. – 61 с.
 6. Гусев В.В. Менеджмент. Юнита 2: Основные теоретические концепции: Дистанц. обучение: Рабоч. учеб. /Современ. Гуманит. ун-т. – М., 2004. – 82 с.
 7. Кадемія М.Ю., Шахіна І.Ю.Інформаційно-комунікаційні технології в навчальному процесі: Навчальний посібник / Кадемія М.Ю., Шахіна І.Ю. / –Вінниця, ТОВ «Планер». -2011. –220 с.

Допоміжна

 1. Кадемія М. Ю. Інформаційне освітнє середовище сучасного навчального закладу : навчально-методичний посібник / М. Ю. Кадемія, М. М. Козяр, Т. В. Ткаченко, Л.С. Шевченко. – Львів : Вид-во «СПОЛОМ», 2009. – 186 с.
 2. Кадемія М. Ю. Інформаційно-комунікаційні технології навчання : словник глосарій / М. Ю. Кадемія, М. М. Козяр, Т. Є. Рак. – Львів : «СПОЛОМ», 2011. – 327 с.
 3. Смирнова-Трибульская Е. Н. Основи формирования информатических компетентностей учителей в области дистанционного обучения: [монография] / Евгения Николаевна Смирнова-Трибульская. – Херсон: Айлант, 2007. – 704 с.

Інформаційні ресурси

 1. Вікі-КДПУ. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://wiki.kspu.kr.ua
 2. Хмарне сховище Хмарка-КДПУ. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://owncloud.kspu.kr.ua
 3. Сервіси Веб 2.0 - інструкції, як працювати із сервісами [Електронний ресурс]. – Режим доступу:http://wiki.irkutsk.ru/index.php/%D0%A1%D0%BE%D1%86%D0%B8%D0%B0%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D1%8B%D0%B5_%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B2%D0%B8%D1%81%D1%8B_Web_2.0
 4. Лекція Теда Робінсона про творчість [Електронний ресурс]. – Режим доступу:http://www.ted.com/talks/lang/ru/ken_robinson_says_schools_kill_creativity.html
 5. Документальний фільм "Google и всемирный мозг" (История самого амбициозного проекта, когда-либо задуманного в интернете, и людей, пытавшихся помешать его осуществлению)
 6. Документальний фільм "Взгляд изнутри: Гугл"
 7. Документальний фільм "Загрузка: Подлинная история интернета. Битва браузеров"
 8. Документальний фільм "Загрузка: Подлинная история интернета. Google"
 9. Документальний фільм "Загрузка: Подлинная история интернета. Власть народу"
 10. Документальний фільм "Загрузка: Подлинная история интернета. eBay & Amazon"
 11. Документальний фільм "О, Интернет! Грезы цифрового мира" (2016)
 12. Взлом системи (серіал)/ Hacking the system 01. Личная безопасность (2014) National Geographic


---